• https://www.facebook.com/orduobjektifdergisi/
  • https://plus.google.com/u/0/104259661404264615891
  • https://twitter.com/objektif_dergi

“DEVLET SAGRA’YA SAHİP ÇIKMALI”

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ORDU MİLLETVEKİLİ SEYİT TORUN’UN SAGRA İŞÇİLERİNİN İŞTEN ÇIKARTILMASI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

Küçülme ve makine sistemlerinin kurulması sebebiyle Sagra’dan 18 işçinin iş akdinin feshedilip işten çıkarılmalarına tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “18 işçimiz küçülme bahanesiyle işten çıkartılmıştır. İşten çıkartmaların devam edeceği yönünde de duyumlar alıyoruz. İşten çıkarılan işçilerimiz yıllarca Sagra’ya emek vermiş, alınteri dökmüşlerdir. Bu insanlar bizim insanlarımız, Ordu’nun insanları. Bu insanların  kimisi yeni evli, kimisi borç ödüyor, kimisinin yeni doğmuş çocuğu var. Bu büyük bir haksızlık.” dedi.  İşten çıkarmalarının devamının geleceği yönünde bilgiler geldiğini de belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun,  “Sanset Gıda yetkililerini bu kararlarını tekrar gözden geçirmeye ve duyarlı olmaya çağırıyorum. Hükümete de çağrıda bulunuyorum. Sagra’mıza, işçilerimize  sahip çıkalım. Aksi takdirde bu bir sosyal patlamaya yol açacaktır.” dedi.

“ORDU SAHİPSİZ KALMIŞTIR”

Fındık üreticisinin kaderine terkedilip, gözden çıkarılmasıyla Ordu’da vatandaşında,  esnafın da büyük bir ekonomik darboğazın için de olduğunu belirten Torun, “Yine bu sene  üreticimiz mağdur edildi. Alınterinin karşılığını yine alamadı. Manavımız, tüccarımız, ihracatçımız mağdur. Devletimiz kaybediyor. Fındıktan elde edilen yıllık ihracat gelirlerimiz 2,5 milyar dolardan 1,5 milyar dolarlara kadar düştü. Ordu’nun sahipsiz kaldığını ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun,  Sagra tesislerinin Kırklareli’ne taşınacağı yönünde de duyumlar aldığını da söyledi.
 
“ORDU PRESTİJ KAYBEDER”

“Fındığa sahip çıkılmıyor, üreticiye sahip çıkılmıyor, tesislerine sahip çıkılmıyor. Duyuyoruz ki,  Sagra  Kırklareli’ne taşınacakmış. Sagra Turkiye'nin en büyük ve ilk işlenmiş fındık üretim tesisidir. İlk fındıklı çikolata olan "Tadelle" ile adını tüm dünyaya duyurmuştur. Böylesine önemli katma değer üreten Sagra'nın Kırklareli’ne taşınması Ordu’muz için büyük bir prestij kaybı olacaktır. Bu Ordu ekonomisinin hançerlenmesi anlamına gelir. Hükümet yetkililerine sesleniyorum. Gerekli teşvik ve katkı Sagra’ya sağlanmalıdır. Sagra Ordu ile özdeşleşmiştir. Yıllardır Türkiye'nin gurur duyduğu en kaliteli ve sağlıklı ürünleri Türk halkına sunan Sagra’ ya sahip çıkılmalıdır.” Dedi.

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   191 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın