• https://www.facebook.com/orduobjektifdergisi/
  • https://plus.google.com/u/0/104259661404264615891
  • https://twitter.com/objektif_dergi

Sami Oral

Sami Oral
samioral@gmail.com
ALLAH’IN HÜKMÜNE RAM OLALIM
11/12/2016

Tahminler, istatistikler, evet bu kadar, hayır bu kadar çıkarlar bitti. Seçim bitince daha farklı yorumlar ortaya çıktı. Ben sadece sustum ve okudum, dinledim. Şu tespitimi sizinle paylaşmak isterim. Herhalde yeryüzünde galip gelip, galibiyetine üzülen başka bir millet yoktur. O memleket Türkiye, galibiyete sevinemeyen ise Türk Milletidir. Yeni Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olsun. Şimdi gerçekten çok çalışma vaktidir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Belediye Başkanlığından bu ana kadar çıtayı çok yüksek tuttu. Çıtanın altına düşüldüğünde milletçe üzüntü duyuyoruz. Cumhurbaşkanımızın artık etrafından başlayarak, ne kadar ayrık otları, sarmaşık otlarını temizleyip Yeni Türkiye Cumhuriyetine yeni bir uzak görüşlülük ve yeni bir misyonla devam etmesi gerekmektedir.

Ucube haline gelen yapılaşmaya dur deme zamanıdır. Aşırı israfın önüne geçip, yurtdışından gelen muhacirlerden önce işçisine, memuruna ve emeklisine israf artanlarını vermesi gerekir. Yıllarca öğrenci yetiştiren emekli bir öğretmenin aldığı maaşı israf artıklarından artanla iki katına çıkarabilir. Emeklilerin yüzünü güldürme zamanıdır. Ülkemiz çok zengindir.

Şehirleşmelere azami dikkat edilmelidir. Başkanlığı döneminde bir tezi vardı. İstanbul’a göçü durdurmalı ve vize konulmalıdır. Bu fikri acilen uygulamaya koymak gerekir. Aşağıda arz edeceğim ayetleri içimize sindirmeliyiz. Her daim Cumhurbaşkanımızı töhmet altına sokacak hareketlerden uzaklaşmamız gerekir. Etrafındaki yöneticiler, ayetlerin hükmüne uymalıdır. Cumhurbaşkanımız da yanlış yapanları asla koruma yönüne gitmemelidir. Eğer Allah’a ve Resulüne tabi olursak Allah bize yeter. Aksi halde Allah, insanları idarecilere musallat eder ki bunun vebalinden kimse kurtulamaz.

Ancak Allah’a ve O’nun Resul’üne iman etmiş olan müminler, bir iş için onunla beraber toplandıkları zaman ondan izin istemedikçe gitmezler. Muhakkak ki senden izin isteyenler, işte onlar, Allah’a ve O’nun Resul’üne iman edenlerdir. Öyleyse onlar bazı işleri için senden izin istedikleri zaman onlardan dilediğin kimseye izin ver. Ve onlar için Allah’tan mağfiret dile. Muhakkak ki Allah, Gafur’dur (mağfiret edendir), Rahim’dir.
Resulün çağırmasını, aranızda, birbirinizi çağırmanızla eşit tutmayın! Sizden, (birbirini) siper ederek gizlice çıkanları Allah biliyordu. Bundan sonra O’nun emrine karşı gelenler, onlara bir fitne veya elim azap isabet etmesinden sakınsınlar.

Muhakkak ki göklerde ve yeryüzünde olanlar Allah’ın değil mi? O, sizin üzerinizde olduğunuz şeyi (kalplerinizde olanı) biliyordu. Ve böylece, O’na döndürüldükleri gün, onlara yaptıkları şeyleri haber verecek. Ve Allah, her şeyi en iyi bilendir. (Nur 62.64)

Bu emri ilahiye göre; Devlet işi için toplananlar, ellerini kollarını sallayarak hareket edemezler. Kendi başlarına iş yapamazlar. Emire itaatsizlik yapamazlar. Müşavereyi hafife alamazlar.

Disiplinsizlik yapamazlar. İdare edenin makamı muhteremdir. Bu makama itibar edilmelidir. İtibar etmeyene itibar edilmez. Mazeretsiz müşavereden çıkılmaz ve emre itaatsizlik olmaz.

Yönetici Allah’ın Rahman ve Rahim sıfatıyla hareket etmelidir. Yeri gelince Cemal sıfatını da göstermelidir.

Yöneticiler, sıradan biri değildir. (Bütün yönetim katmanları dâhildir.) Onlara hürmet edilmelidir. Onlarda her daim müşavere için, beraber oldukları çalışanlarını dinlemeli, anlamalı ve fikirlerinden istifade etmelidirler. Yöneten ile yönetilen arasında kopukluk olursa, hem insanların huzuru maneviyesi hem de işler arızalanır. Arızalı işlerle kurumlar ve Devlet yönetilmez.

Bu mübarek ayetleri okumuş olsaydım, yaklaşık bir yıllık süreci başka ve doğru bir şekilde değerlendirmiş olurdum. Bu ayetler bana derin yönetim anlayışı kattı. Umarım sizler de size düşeni anlar ve Allah’ın hükmüne ram olursunuz.

Kuran’a dönülmesi ve anlaşılması ve dahi yaşanılması dileklerimle hepinizi Allah’a emanet ediyorum. Selam ve dualarımla.

Saim ORAL, İstanbul Medeniyet Üniversitesi 26.04.2017

 Paylaş | | Yorum Yaz
458 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın