Ordu sonsöz

KARDEŞİM OKU!

Hiçbir dine verilmemiş ilahi fermanımız var. “Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı “alak’tan” yarattı. Oku! Senin Rabbin en cömert olandır. O, kalemle yazmayı öğretendir. İnsana bilmediğini öğretendir. (Alak 1-5) Bu fermana göre; Allah (cc) olmadan okumanın insanlığa faydası yoktur. Yaratan, yaşatan, rızıklandıran, bize her şeyi sadece kulluk karşılığında veren Allah (cc) okumamızın merkezinde olacaktır. Yaradılış […]

29 Mart 2018 - 22:50 'de eklendi ve 482 kez görüntülendi.
KARDEŞİM OKU!

Hiçbir dine verilmemiş ilahi fermanımız var. “Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı “alak’tan” yarattı. Oku! Senin Rabbin en cömert olandır. O, kalemle yazmayı öğretendir. İnsana bilmediğini öğretendir. (Alak 1-5) Bu fermana göre;

  1. Allah (cc) olmadan okumanın insanlığa faydası yoktur.
  2. Yaratan, yaşatan, rızıklandıran, bize her şeyi sadece kulluk karşılığında veren Allah (cc) okumamızın merkezinde olacaktır.
  3. Yaradılış organizasyonu olan Tıp ve yan dallarını içeren ilim ile hayata başlamak.
  4. Kalemle yazıyı öğreten Allah’tır. Kalem tutan eller Allah ile beraber olmalıdır. Yazı ve yazılanı okuma, Allah fermanıdır.
  5. Bilmediğimizi bize Allah öğretmiştir. Çocuğa ağlayarak kendini ifade etmesini, gence ilmi deruni olarak öğrenmesini, yaşlıya kendini hareketlerle ifade etmesini Allah öğretmiştir.
  6. OKU, kardeşim oku. Okudukça yücel, yüceldikçe mütevazı ol. İlim, ilim bilmektir. İlim, kendin bilmektir.
  7. Kendimizi tanıyıp, Allah’a dost olmak en yüce ilimdir.

Diyelim ki eğitim gidişatını ayarlasak, ben şöyle düşünürüm. Üniversiteye gidecek öğrencileri Liseli yıllarında yönlendirmeye başlasak, onları yönlendirsek şöyle olmasını düşünürüm.

En zeki öğrenciler, Tıp ve Mühendisliğe gidecekler.

İkinci derece mezunlar, İş İdaresi ve İktisat okuyacaklar.

Üçüncü derecede ki öğrenciler, Siyaset okuyacaklar. Ülkenin siyasetçileri olacaklar. Ülkenin birinci ve ikinci derecede eğitim alan mezunlarını idare edecekler.

Eğitimde dördüncü sırayı alanlar, ordu, emniyet ve iş dünyasına girecekler. Herkes eğitimli olacak.

Hiç okumayanlar, idari kadro dediğimiz yerlerde olursa memleket için çok ciddi kaoslar meydana gelir. “İş ehil olmayana verilince kıyameti bekle” diye buyuran âlemlere rahmet Peygamberimiz ne güzel buyurmuşlar. Ehil olmayan insanlarında eğitimle ehil hale geleceğine inanmak gerekir. Ana rahmine düşen ceninle başlayan eğitim süreci ölüm dediğimiz bir kapıdan başka âleme geçişle tamamlanır. Her durumda her insan gurubuyla anlaşmak mümkündür. Yeter ki eğitimi Allah ile beraber yapalım. Allahsız bir eğitim bizi beşer planına çeker. Beşer yani insan, nisyan ile maluldür. İnsan unutur, hata yapar, kırar, kırılır. Ancak Allah’ın asla eksiği olmaz. O’nun 99 ismi şerifi var. Allah’ın 14 sıfatının içinde İLİM sıfatı var. Kâinatta veya kâinat dışı âlemlerde Allah her şeyi iyi BİLİR. İyi GÖRÜR. Her şeyin evvelini ve ahirini bilir ve görür.

Gelelim Türkiye’mize. Topyekûn bir eğitim hamlesine ihtiyaç var. Her veli evladını, her öğretmen öğrencisini her devlette vatandaşını, gencini en iyi mevkilerde görmeyi arzu eder. Her milletin hedefi gençlerinin gelecekleri olmasıdır. Gençlerin en iyi olmasıdır. En iyi olmak için ülkemizin bütün fertlerinin topluca hareket etmesini sağlamak devletimizin de en büyük hedefi olmalıdır.

Büyük hedeflere büyük düşünenler ulaşır. Hedefi olmayanlar ise ayaklar altında dolaşır. Büyük hedeflere kilitlenip büyük Devlet olma temennimdir. Gününüz ve geceleriniz hayırlara vesile olsun.

Selam ve dualarımla.

Saim ORAL, İstanbul Medeniyet Üniversitesi 29.03.2018

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER